Parandame maailma alustades põrandatest

- 0 kommentaari
Parandame maailma alustades põrandatest

Ehitussektor on üks maailma suuremaid tööstusharusid. Samal ajal on sektor üks suurimatest ressursitarbijatest ja jäätmetootjatest. Nii ongi jätkusuutlikkus muutunud ehitusmaailmas üha olulisemaks teemaks.

Üks võtmevaldkondi jätkusuutlikkuse edendamisel on ehitusmaterjalide valik. Tehes paremaid valikuid, saame vähendada negatiivset mõju keskkonnale ning samal ajal luua kestvamaid ja inimsõbralikumaid ehitisi. 

Põrandamaterjalid moodustavad olulise osa iga hoone sisekujundusest. Põrandad saavad igapäevasel ekspluatatsioonil  kõige suurema koormuse osaliseks ning näitavad üsna hästi välja kulumise märke. Samas on põrandakatete vahetamine tülikas ja ressursimahukas ettevõtmine. Nii võibki öelda, et põrandalahenduse valik mõjutab lisaks esteetikale, ergonoomikale ja kasutusmugavusele ka hoone ökoloogilise jalajälje suurust. 

Mis mõjutab materjali jätkusuutlikkust?


Kiiresti taastuvad toormaterjalid

Looduslikest ja kiiresti taastuvatest ressurssidest põrandakatted on oluliselt keskkonnasõbralikumad kui maapõuest kaevandatud materjalid. Bambus, kork ja puit on klassikalised näited kiiresti taastuvatest loodusvaradest. Samas tuleb jälgida, et toormaterjal on hangitud vastutustundlikult majandatud metsadest. Puitpõrandad, mis on valmistatud haruldastest või ohustatud puuliikidest, aitavad kaasa metsade hävitamisele ja bioloogilise mitmekesisuse vähenemisele.

Üks jätkusuutlikumaid põrandakatteid on naturaalne linoleum. Forbo Marmoleumi tootmine on juba praegu kliimapositiivne. See tähendab, et Marmoleumi peamised toorained nagu lina, dzhuut ja puit, seovad oma kasvutsüklis rohkem CO2, kui kulub nendest põrandakatte tootmiseks. Tegelikult on fakt, et iga ruutmeetri Marmoleumi tootmine vähendab CO2 hulka 446 g võrra. 

Forbo Marmoleum on üks jätkusuutlikumaid põrandakatteid. Kiirelt taastuvatest toorainetest materjal on äärmiselt vastupidav, samas biolagunev ning taaskasutatav. 


Keskkonnasõbralik tootmisprotsess

Jätkusuutlik tootmine hõlmab ressursside, nagu vesi, energia ja toorained, tõhusat kasutamist. 

Tootmiseks valitakse uuemaid ja paremaid tehnoloogiad, mis vähendavad saasteainete heitkoguseid, kasutatakse taastuvenergiat ning asendatakse ohtlikke kemikaale keskkonnasõbralikemate alternatiividega

Minimeeritakse jäätmete teket tootmisprotsessis ja suurendatakse materjalide taaskasutust, seda nii tootmisjääkide, pakkematerjalide kui defektsete toodete osas.


Materjalide kestvus ja vastupidavus

Pika elueaga materjalid vähendavad vajadust sagedaste asenduste järele. See vähendab omakorda uute toodete tootmiseks vajalike ressursside, energia ja toorainete tarbimist.

Kui materjale pole vaja vahetada, tekib vähem jäätmeid.  Nii väheneb prügilatesse suunatavate jäätmete hulk ja sellega seotud keskkonnamõju.


Elutsükli lõpp
 

Mis saab materjalist siis, kui tema välimus ei rahulda enam ja tekib vajadus põrandakatte vahetamiseks? Kas materjal biolaguneb looduses iseseisvalt? Või kaasneb jäätmetega täiendav keskkonnareostus?  

Looduslikest toorainetest materjalid nagu puit, bambus, kork ja linoleum biolagunevad oma eluea lõppedes. Lagunemise kiirus sõltub materjalis kasutatud keemilistest ühenditest, selle töötlusest ja viimistlusest. 

Kuidas aga vähendada jäätmete hulka mittelagunevate materjalide, nagu kivi ja keraamika, pvc ja sünteetilised kiud, puhul? Parim lahendus oleks taaskasutus, aga - see polegi nii lihtne. Sõltuvalt erinevatest materjalikombinatsioonidest võib taaskasutamine olla isegi väga keeruline väljakutse.

Täielikult taaskasutatav Desso AirMaster Tierra puhastab ruumiõhku ning on esimene plaatvaip, millele on omistatud GUI Gold Plus ning Cradle to Cradle Gold märgis. 


Desso ReStart® programm

Desso on aastaid otsinud võimalusi ringmajanduse käivitamiseks, et suurendada taaskasutust. Programmi eesmärgiks on keskkonnamõju vähendamine ja loodusressursside säilitamine. 

Plaatvaipade ümbertöötlemine võimaldab kasutada olemasolevaid materjale uuesti. See  vähendab vajadust uute toorainete tootmise järele ning aitab säästa loodusvarasid ja vähendada energiakasutust. 

ReStart® programmi raames kogume kokku ja saadame tehasesse tagasi oma eluea lõppu jõudnud DESSO või teiste tootjate polüamiidist plaatvaibad. Need lahutatakse osadeks, töödeldakse ümber ning kasutatakse uute vaipade tootmiseks.

Plaatvaipade ümbertöötlemine on oluline samm jätkusuutlikkuse suunas ning aitab vähendada keskkonnamõjusid, mis on seotud vaipkatete tootmise ja utiliseerimisega 

Ära viska oma vana plaatvaipa prügimäele! Too see parem meile ja  me teeme sellest uue.

Loe täpsemalt, kuidas: floorin.ee/restart

Kommentaarid (0)
Ainult registreeritud kasutajad saavad kommenteerida.